Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 21. května 2022 Monika

(Znovu)Objeveni Ameriky

20. 06. 2015 6:56:30
Na palubě slavné karavely Niña aneb vzkrišeni Kryštofa Kolumba PhotoStory Pro větší rozměr foto klikni na obrázek

Niña byla nejoblíbenější lodí italského mořeplavce Kryštofa Kolumba, který ve španělských službách roce 1492 objevil Ameriku. Admirál se na ní vrátil bezpečně z první cesty, když se velká a nemotorná Santa Maria potopila.

Když Kolumbus vybíral loď na svou druhu cestu do Ameriky tak z celé flotily lodi bez přemýšlení rozhodl pro Niñu. Poslední zachovaný záznam o ní je z roku 1501, kdy plavala při Perlovém pobřeží.

Pro větší rozměr fotek klikni na obrázek

article_photo

Vzkříšení Kolumbovy lodě se začalo v roce 1988, kdy se námořní historik John Patrick Sarfield rozhodl pro stavbu první autentické repliky Kolumbovy oblíbené karavely na základě plánů a vědecky potvrzených údajů.

article_photo

Náhodou jsem přes internet zjistil, ze slavná Niña, vlastně její přesná kopie, zakotví kousek od mého bydliště, rozhodl jsem se ji tedy navštívit. Nedočkavě jsem přešlapoval na molu když se loď přiblížila do přístavu. S napětím jsem pozoroval její pohyb, až pokud nezakotvila. Posádka shrnula plachty, připoutala karavelu k molu, dobové vlajky se ve větru hrdě třepotali na stožárech.

article_photo

Popadlo mě vzrušení, když jsem vstupoval na palubu, jakoby tam bylo zakleté Kolumbovo poselství. Nechtělo se mi věřit, že na tak relativně malé lodi se lidé odvážili přeplout přes Atlantik, víc jsem se podivil, že na tom malém prostoru bylo 27 členů posádky kterou tvořili hoši mladší než 18 let. Všichni žili a spali na palubě. Dolu v podpalubí byly pouze zvířata, potraviny, voda, vino ... (Na obrazku navstevnici pri prohlidce lodi Niña )

article_photo

"Je jisté, že tato replika je přesná kope Kolumbovy lodě. Lidem, kteří pátrali v archivnych materiálech po lodi Niña, se povedlo najít učet za kýl, na kterém byly kromě ceny i záznamy o rozměrech. Karavely měli svůj přesný tvar a rozměry, které stačilo zvětšit anebo zmenšit, v tomto případe přesně podle údajů a rozměrů kýlu," vysvětluje členka posádky Beth Frederick, která nechala své původní povoláni učitelky a pluje s lodí už pátý rok.

article_photo

"Když v roce 1991 dokončili stavbu lodi ve Valencii v Brazílii, karavela vyplula na svou první cestu do Karibského moře a bez jakékoliv pomoci nebo doprovodu udělala 4000 námořních mil," říká kapitán a spolumajitel lodi Morgan P. Sanger (na obrazku).

article_photo

"Přeplavání Atlantiku na takové malé lodi bylo bez debaty vetší hrdinství, než letět v kosmické lodi na Měsíc. Mořeplavci riskovali svůj život, pluli do úplného neznáma bez záruky že se vrátí," vysvětluje Victor Bickel (u kormidla) který se podílel na konstrukci motoru Space Shuttle a nyní využívá svůj volny čas jako člen posádky této slavné lodi.

article_photo

Niña od roku 1991 obeplula několikrát břehy Severní Ameriky a jako plovoucí muzeum zakotvila ve více než 550 přístavech.

article_photo

Vyplnil jsem přihlášku za člena posádky. Odevzdal jsem ji velícímu kapitánovi; "Přijeď za námi do přístavu a pojed s námi na lodi několik dnu,“ následovala jeho strohá odpověď. Samozřejmě že jsem to s radostí přijal, vždyt takové pozvání dostalo málo lidí. Naposledy to byl herec Steve Martin.

article_photo

article_photo

article_photo

article_photo

article_photo

article_photo

article_photo

article_photo

article_photo

article_photo

article_photo

Bylo to moc hezké obeplout celou velikou San Francisco Bay na její palubě a strávit nezapomenutelné chvíle s její posádkou. Niña vzbuzovala obdiv všude, všechny lodě od těch nejmenších jacht a motorových člunu až po ty největší zaoceánské které ji zdravily houkáním lodních sirén.

article_photo

Bylo mi smutno když jsem Niñu fotografoval z Marin Headlands jak plula pryč pod slavným Golden Gate Bridge. Členové posádky mi mávali na rozloučenou protože věděli že je budu fotografovat z dálky.

article_photo

Nashledanou Niña, Ahoj!

Dekuji za navstevu me PhotoStory.
Diskusi neoteviram abych se vyhnul
utokum cynickeho trolla.
Email od slusnych lidi mne vzdy potesi,
napise mi na > forAmand@gmail.com <

Columbus (cz) >> http://cs.wikipedia.org/wiki/Kryštof_Kolumbus

Original Niña (An) >> http://www.thenina.com/the_original_nina.html

Nova Niña (An) >> http://www.thenina.com/the_original_nina.html

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Amand Absolon | sobota 20.6.2015 6:56 | karma článku: 37.86 | přečteno: 1807x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Fotoblogy

Martin Irein

Zahrádka je ráj

O plzeňském srazu, jehož jsme se rovněž účastnili, tu už bylo napsáno. Možná jsme u některých účastníků vzbudili mírné zklamání tím, že jsme nezůstali do neděle a vrátili se večer domů. Čekala na nás mimo jiné i zahrádka.

18.5.2022 v 17:00 | Karma článku: 12.46 | Přečteno: 225 | Diskuse

Libor Malý

Prima sezóna

Poslední dva roky ovlivnily činnost mnoha zájmových spolků, které byly nuceny svoji činnost buď úplně zrušit, nebo ji alespoň hodně utlumit. Podobně tomu bylo i u divadelního spolku Nezakopneš.

17.5.2022 v 20:42 | Karma článku: 6.09 | Přečteno: 123 | Diskuse

Jaromír Šiša

Do Plzně na sraz blogérů a taky na věž, do podzemí, na pivo, a tak různě.

Setkání bylo náročné, pač jsme furt někam klesali a stoupali a mezi tím chodili, jedli, pili a vykládali. Aby to člověk zvládnul, musí mít na to povahu a předpoklady, což se ovšem o blogérů Idnesu předpokládá.

17.5.2022 v 8:35 | Karma článku: 36.77 | Přečteno: 809 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Těšil jsem se na kachny

Tentokrát jsem namířil fotopast na jezírko. Předpokládal jsem, že tam bude plno kachen. Ale nejspíš se fotí nerady.

16.5.2022 v 20:29 | Karma článku: 10.94 | Přečteno: 220 | Diskuse

Zuzana Zajícová

O tom, jak jsem se měla od posledního článku zde na blogu

Dnes mám narozeniny, a to je dost dobrý důvod k bilanci. Stejně na sebe skoro všechno vykecám, tak tady ji máte, tu bilanci.

16.5.2022 v 12:53 | Karma článku: 30.33 | Přečteno: 730 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1159

Rad se koukam na svet pres hledacek meho fotoaparatu...

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz